
|
Browning Automatic Rifle (BAR) M1918A2
|
Ezt a fegyvert John Browning tervezte mg 1917-ben. A kezdeti M1918A1 vltozatot elsoknt az elso vilghborban rendszerestettk az amerikai hadseregben. A BAR nagy elismerst rdemelt ki megbzhatsga miatt, melyet a hltlan krlmnyek kztt tanstott. Tovbbfejlesztett vltozata az M1918A2, egy lghutses fegyver volt. A nagy klnbsg az elodhz kpest, hogy ktfajta tzelsi md kzl lehetett vlasztani; egy gyors 650 s egy lassabb 450-es percenknti sorozat llt a katonk rendelkezsre. A BAR egy nehzfegyver, mely specilis kikpzst ignyelt. ltalban szakaszonknt egy egyszeru gyalogos egysgnl 9 fore jutott 1 s tengerszgyalogosoknl 13 fore 3. Br a fegyvert sokan szerettk a nagy tuzereje miatt, mgis emiatt nehz kezelni (ezrt egy fegyvertmaszt szereltek a BAR csvre, de ezt a legtbben leszedtk, hogy ne nvelje a fegyver mr gy is nagy slyt). Az jratltse is lassabb volt a tbbi fegyverhez kpest Ezt tetzi, hogy a loszer is igen nehz volt hozz, s szksges volt egy plusz emberre, aki annak "kezelsvel" foglalkozott.
Az 1. vilghbor ta a 2. vilghborn t egszen a koreai hborig szolglta a BAR a katonkat. Vgl 1957-ben vontk ki a szolglatbl. Krlbell 52000 darab BAR-t gyrtottak 6 klnbzo vltozatban.
|
|

|
Bren LMG Mark 2
|
A brit hadsereg elhatrozta, hogy lecserli a rgi Lewis gpfegyvert az jonnan kifejlesztett Bren LMG-re (Light Machine Gun). A Bren alapjul a csehszlovk gyrtmny ZB26 nevu fegyver szolglt, ami kpes volt az egyes s a sorozatlvsekre egyarnt. A fegyvert 2 fos csapatokra terveztk, hogy fenn tudjk tartani a folyamatos mukdst harc kzben is. Az alapfelszereltsghez tartozott 25 db tr 2 fm dobozban s mg egy ptalkatrsz kszlet is; szerszmokkal, tiszttkszlettel, egy pt fegyvercsovel s egyb kis alkatrszekkel. A tr kapacitsa 30 tltny volt. de ha kilottk mind a 30-at, az gyakran meghibsodsokhoz vezetett, ezrt csak 28 tltnyt hasznltak. A .303" loszer kialaktsa miatt vatosan kellett megtlteni a fegyvert, nehogy eldugaszoljk a csvet.
A Bren a 2. vilghbor idejn nagy hrnvre tett szert a brit katonk krben megbzhatsga s pontossga miatt. A fegyver elg knnyu volt, letmaszts nlkl is viszonylag pontos lvseket le lehetett vele adni. A Bren lass tuzgyorsasga miatt nem kellett olyan hamar kicserlni a fegyver csvt, mint a vele egy kategriba eso trsainl. Ennek ellenre elg knnyu volt leszerelni az elhasznldott csvet s flszerelni az jat.
A Bren LMG-t 1938-tl 1970-ig gyrtottk, a legtbbet mg a 2. vilghbor idejn. A hbor utn mg sokig volt hadrendben mivel az talaktott vltozat mr 7.62x51mm NATO tltnyeket hasznlt.
|
|

|
P08 Luger
|
Ez a fegyver maga a trtnelem. Neve legendv vlt. Semmivel sem sszetvesztheto. A trtnet 1893-ban kezdodtt mikor Hugo Borchardt a berlini Ludwig Lwe und Co. fegyvergyr fomrnke megtervezett egy jszeru, csukl-karos zrolsi megolds pisztolyt, amely azonban a piacon nem lett sikeres.Georg Luger (o utna nevezik a Parabellum-pisztolyt Luger-nek is), aki Lwe-nl volt mrnk, ttervezte a Borchardt pisztolyt, s egy (akkor) kompakt pisztolyt dobott piacra 1900-ban, az ltala megalkotott 7,65x23 Parabellum urmretben (palack alaku huvellyel). 1902-ben alkotta meg a 9x19 Parabellum urmretu vltozatot. Ez a loszer azta a vilg legelterjedtebb kzponti gyjts loszerv vlt. A pisztoly s a loszerek neve az kori rmai "Si vis pacem, para bellum" (Ha bkt akarsz, kszlj a hborra!) mondsbl ered. A fegyver szerkezete meglehetosen rdekes, hiszen a parabellum loszerek teljestmnyhez, gznyomshoz reteszelt zrols szksges, azonban a Luger-pisztoly csve rgztett volt. A zrolst egy csukls kar oldotta meg amelyet a helyretolrug terhelt. A csukls kar tehetetlensge biztostotta azt a ksleltetst ami a zrnyits biztonsgos idoben (amikor a lvedk elhagyja a csvet) trtno vgrehajtshoz szksges. A Luger pisztolynak a mai rtelemben vve nincs is sznja, felhzni is a tetejn levo "gomb" htra-felfel trtno hzsval kell. Ez a zrmegolds igen kicsi mozg tmeget, a fix csovel s a kivl fogs, j szgben megdnttt markolattal egytt rendkvl pontos fegyvert eredmnyezett. Mindehhez meg hozzjrult, az a nmet precizits amivel a pisztolyt elksztettk
|
|

|
Karabiner 98k
|
A fegyvert eloszr 1898. prilisban mutattk be a nmet csszrnak Gewehr 98 nven. Ez a puska hamar a nmet hadsereg ltalnos fegyverv vlt; a 2. vilghborban egy talaktott rvidtett vltozatt hasznltk mr Karabiner 98 kurz (rvid) nven. Minden nmet katonnak, aki a 2. vilghborban harcolt el kellett sajttani a K98k hasznlatt. Legtbbjknek csak ez az egyetlen fegyverk volt az egsz hborban.
A K98k-t mesterlvsz-pusknak is hasznltk. Ekkor egy ZF41 2.5x-es vagy egy ZF42 5x-s tvcsvet szereltek a puskra. A legtapasztaltabb katonk hasznlhattk az n. Schiebecher nevu szerkezetet, amivel grntokat is ki tudtak loni a fegyverrel. A K98k robban s pncltro grntok kilvsre egyarnt alkalmas volt.
A Wehrmacht 2,769,533 darab K98k puskval lpett be a 2. vilghborba. Az olcs elolltsi kltsgek miatt (70 Reichs Mark) krlbell 14 milli ilyen fegyvert gyrtottak le a hbor vgig.
|
|

|
MG-42
|
Sokan a msodik vilghbor legjobb gppuskjnak tartjk az MG 42-est. A Mauser cgnl egy olyan fegyvert prbltak meg kifejleszteni, mely olcsbban s gyorsabban elollthat, mint az MG 34-es, s extrm krlmnyek kztt is mukdokpes. A korbbi tpusok gyrtsi tapasztalatait Lengyelorszgban zskmnyolt muszaki elkpzelsekkel tvztk. A vgremny egy valban kivl fegyver lett, mely 1942-ben llt hadrendbe. Az MG 42-es elkpeszto tuzgyorsasga miatt a "villmgppuska" becenevet kapta. Nehz volt clon tartani, de a katonk szerint ezt messze ellenslyozta a nagy tuzero. A tlmelegedett csvet egy gyakorlott kezelo 5-6 msodperc alatt ki tudta cserlni. Minden pozitvuma ellenre mgsem lett volna sikeres fegyver, ha a muszaki jdonsgok nem prosultak volna a gyrts tern alkalmazott tletes megoldsokkal, melyek kzl kiemelendo, hogy alig kellett hozz klnleges anyag. A modell a hbor utn is hadrendben maradt, sot, miutn az NSZK belpett a NATO-ba, talaktottk a szabvnyos NATO-loszer hasznlatra is.
|
|

|
M1938 Mosin-Nagant Carbine
|
A fegyvert Szergej Ivanovics Moszin fejlesztette ki mg a cri Oroszorszg idejn 1883 - 1891 kztt. Ezt mg a sorozatgyrts elott egy belgiumi fegyvermester Leon Nagant tovbbfejlesztette.A fegyver hivatalos neve: Pehhotnaja vintovka obr. 1891. 1930-ban egy j verzija jelent meg Vintovka obr. 1891/30 nven, amit az Izevszki & Tula arzenl ksztett. Ez a tpus lett a Vrs Hadsereg ltalnosan hasznlt fegyvere. A 2.vilghbor utn 10-15 v alatt majdnem teljesen levltottk oket az jabb fegyverek, de a hideghbor idejn elvtve mg elofordult, hogy hasznltk a hadseregben. Az utols feljegyzs a Moszin hasznlatrl a csecsen hborban szletett az 1990-es vek kzepn.
A Moszin puskt mesterlvsz clokra is hasznltk a szovjet hadseregben. Erre a clra egy Dynamo model 3 (D III) nevu 4x-es nagyts tvcsvet szereltek a puskra. A D III tulajdonkppen a nmet gyrtmny Zeiss tvcso pontos msa volt.
|
|

|
PPSH
|
A msodik vilghbor egyik legjellegzetesebb fegyvere a szovjet PPSh gppisztoly. Fejlesztst nagyban elomozdtottk a szovjet hadvezets keseru tapasztalatai, melyeket a szovjet-finn hborban, illetve a nmetek tmadsnak elso szakaszban szereztek. Az elobbi sorn sajt borkn reztk meg a finn gppisztolyos egysgek hatkonysgt, a msodik katasztrfa idejn pedig rengeteg kzifegyvert vesztettek, valamint tbb fegyverzemk is kiesett a termelsbol. Ezen tnyezok hatsra kezdodtt meg egy knnyen, gyorsan elollthat, hatsos fegyver tervezse. A Georgij Szpagin ltal 1941-ben kifejlesztett PPSh megfelelt ezeknek az ignyeknek. A jellegzetes csigatrral (kzismert nevn: dobtrral) szerelt "gitr" nem volt minosgi termk, de szlsosges krlmnyek kztt is mukdtt. Htrnyait azzal is ellenslyozni tudtk, hogy igen sok kszlt belole, s nagy tmegben vetettk be. Egsz egysgek voltak, melyek semmilyen ms fegyverrel nem voltak felszerelve. A Szovjetuniban az 50-es vek vgig, a csatlsllamokban valamivel tovbb maradt hadrendben.
|
|

|
Colt M1911A1 Semi-Automatic .45 Pistol
|
A pisztoly gy kszlt, hogy eleget tegyen az amerikai hadsereg kvetelmnyeinek, amely akkori hadjratai alatt beltta, hogy az addig hasznlt, megbzhat 38-as revolverek mr kptelenek voltak erre a feladatra. Az elltmnyi bizottsg, ln John. T. Thomsonnal s Louis A. La Garde-val, megegyezsre jutottak, hogy a hadseregnek 45-s kaliberu fegyverre van szksge, hogy elrje a megfelelo tuzerot. Akkora J. Browning, aki a Colt-nak dolgozott, mr megtervezett egy automata pisztolyt, a 38.-as tltnyekhez. Mikor a hadsereg tudatta vele, hogy rdeklodik egy j kzifegyver irnt, Browning talaktotta ezt a fegyvert, hogy megfeleljen a sajt fejlesztsu 45.-s tltnyeinek, s bemutatta a pisztolyt a hadseregnek rtkbecslsre. 1911 Mrcius 29.-n, a Browning fejlesztette Colt ltal gyrtott 45.-s automata pisztolyt vlasztottk ki, mint tiszti fegyvert az USA hadseregnek, s az "1911-es modell" nevet adtk neki. Tisztek, s bizonyos specialistk hordtk ezt a fegyvert. ksobb ez lett az amerikai hadsereg katoninak az ltalnosan hasznlt pisztolya az 1900-as vek elejtol egszen a "sivatagi vihar" hadmuveletig, de a mai napig is mg sok katona hasznlja ezt a pisztolyt
|
|

|
M1A1 Carbine
|
A fegyvert knnyebbre s gyengbbre terveztk, mint az M1 Garandot. A hadsereg felttele volt, hogy egy fegyvert fejlesszenek ki a pisztolyok helyett a pnclos s hasonl, nem kzvetlenl a harctren alakulatok szmra. Az elso terveket David M. Williams ksztette s a Winchester Repeating Arms-nl fejlesztettk tovbb.
1941. szeptember 30-n lltottk hadrendbe, talaktott vltozatt az M1A1 Carbine-t meg 1942. mjusban. Ezt az ejtoernyos csapatok hasznltk. A fo klnbsg a kt fegyver kztt, hogy az M1A1-nek behajthat puskatusa volt, ami 25 centivel rvidtette meg a puskt. A fm puskatus miatt pr dekval nehezebb lett a fegyver, de ez a mdosts mindenkppen fontos volt az ejtoernyosk szmra s azoknak a katonknak, akik egy kompakt fegyverre volt szksgk. Krlbell 150,000 darab M1A1 Carbine-t gyrtottak le a vilghbor sorn.
|
|

|
M1 Garand
|
A fegyver elodje a .276 kaliberu puska volt, amit John Garand fejlesztett ki 1920-ban a Springfield Armory nevu cgnl. A hadsereg krsre alaktotta t a fegyvert a 30.06-os lvedkek szmra. A M1 Garandot 1936-ban rendszerestettk az amerikai hadseregben. A gyalogos katonk kedveltk az M1-et, mert rossz krlmnyek kztt, hidegben s forrsgban egyarnt megbzhat fegyver maradt. Az M1 beptett tltnytrral rendelkezett s ez volt a fegyver leggyengbb pontja. A trba 8 tltnyt lehetett behelyezni s ezek mindaddig a trban maradtak, amg ki nem lottk az sszest. Amint a tr kirlt, jellegzetes hangot kiadva automatikusan "kirplt" a fegyverbol. A fo gond ezzel az volt, hogy a flig res trat nem lehetett kicserlni csak a teljes tr kirlse utn. Ezrt a katonk inkbb kilottk a bennmaradt 3-4 tltnyt a levegobe.
A Garand az amerikai hadsereg ltalnos puskja volt a 2. vilghborban s a koreai hborban is. A gyrtst 1957-ben fejeztk be.
|
|

|
Thompson SMG
|
A Thompson fejlesztsnek kezdete az elso vilghborig nylik vissza, de akkor a konstrukci mg kiforratlan volt, csak a 20-as vekben jelent meg a piacon M1928A1 jelzssel. A csigatras fegyver igen kedvelt volt a gengszterek krben. Htrnya volt, hogy lassan s drgn lehetett elolltani. A msodik vilghbor elejn ttrtek a szekrnytrak alkalmazsra.
1942-ben egy tmeges termelsre talaktott, egyszerustett vltozat jelent meg: az M1-es. Ennek ra kb. 20 %-a volt elodjnek. 1,38 milli darab kszlt belole, ebbol sokat a britek kaptak meg, akik eloszeretettel hasznltk kommands egysgeiknl.
|
|
|